The 13th Annual WESPY Awards

The 13th Annual WESPY Awards

Tuesday, March 20th, 2018

Home

The 13th Annual WESPY Awards

ATHLETE OF THE YEAR

Male

  • LIONEL SANDERS (TRIATHLETE) - CO-WINNER
  • ANDREW GARANT (WINDSOR CLIPPERS LACROSSE) - CO-WINNER

Female

  • KARLIE MOORE (SANDWICH S.S. / BORDER CITY ATHLETICS CLUB)
KNOBBY KNUDSEN VOLUNTEER OF THE YEAR

Male

  • JIM MORGAN (WINDSOR CLIPPERS LACROSSE)
  • EGIDIO MOSCA (CABOTO CLUB SOCCER)

Female

  • MELANIE CARDINAL (SANDWICH S.S.)
UNIFOR 444 & 2458 MALE LEGACY AWARD
  • EDDIE CHITTARO
FEMALE LEGACY AWARD
  • MARILYN HOLLAND
KEN DRYDEN EXECUTIVE OF THE YEAR AWARD
  • JOHN SAVAGE - MEMORIAL CUP COMMITTEE / WINDSOR SPITFIRES
JOHN DeNAPOLI SPORTS COMMUNITY SERVICE AWARD
  • ROB McINTYRE
MICKEY RENAUD CAPTAIN'S LEADERSHIP AWARD
  • AMANDA SIMKE - WINDSOR LANCERS SOFTBALL
TEAM OF THE YEAR
  • HOLY NAMES H.S. FOOTBALL
McTAGUE LAW FIRM AWARD FOR COURAGE & DETERMINATION
  • BOB DARAGON
COACH OF THE YEAR
  • ROCKY THOMPSON - WINDSOR SPITFIRES
DENNIS FAIRALL TRACK & FIELD

Male

  • COREY BELLEMORE (WINDSOR LANCERS)

Female

  • KARLIE MOORE (SANDWICH S.S./BORDER CITY ATHLETICS CLUB)
SWIMMING

Male

  • ETHAN FAZEKAS (WINDSOR AQUATICS CLUB)

Female

  • MADDIE McDONALD (WINDSOR AQUATICS CLUB/WALKERVILLE S.S.)
ED JOVANOVSKI HOCKEY AWARD

Male

  • MICHAEL DiPIETRO (WINDSOR SPITFIRES)

Female

  • KRYSTIN LAWRENCE (WINDSOR LANCERS)
GOLF

Male

  • JAMES HILL (BEACHGROVE GOLF & CC)

Female

  • JASMINE LY (KINGSVILLE GOLF & CC / HOLY NAMES H.S.)
GINO FRACAS FOOTBALL AWARD
  • BRANDON REAUME - WINDSOR AKO FRATMEN
BASKETBALL

Male

  • MAURICE JONES (WINDSOR EXPRESS)

Female

  • EMILY PREVOST (WINDSOR LANCERS)
JOHN FERGUSON CIRCLE OF SEVEN HORSEMAN AWARD
  • LINDSEY KERR
WRESTLING

Male

  • ALEX DUFOUR (L'ESSOR S.S. / L'ESSOR WRESTLING CLUB)

Female

  • BROOKE FLETCHER (TECUMSEH VISTA ACADEMY / WINDSOR WRESTLING CLUB)
TIM HOMMEL VOLLEYBALL AWARD

Male

  • JOHN MOATE (WINDSOR LANCERS)

Female

  • CAYLEE PARKER (RIVERSIDE S.S. / GENESIS VOLLEYBALL CLUB)
SOCCER

Male

  • JAMAR KELLY (WINDSOR TFC)

Female

  • MELANIE JUBENVILLE (ST. CLAIR COLLEGE)
SOFTBALL/BASEBALL AWARDS

Softball

  • LAURYN DeBONO (WINDSOR WILDCATS)

Baseball

  • KYLE BREITNER(ST. CLAIR COLLEGE)
GYMNASTICS
  • LINDSAY CHIA (ROSE CITY GYMNASTICS)
PARASPORT ATHLETES AWARD
  • MATTHEW DEBLY - WHEELCHAIR RUGBY CANADA