15th Annual WESPY Award Winners

Coach of the Year
  • Glenn Mills – Essex Ravens
Female Athlete of the Year
  • Ashley Ditchfield – St. Anne’s H.S.
Male Athlete of the Year
  • Pierce Johnson – Windsor Lancers Volleyball
Ken Dryden Executive of the YearAward
  • Tom Bain / Mark Williams – Lakeshore Horse Racing Association
Mickey Renaud Captain’s Leadership Award
  • Julie Ann Milling – St. Clair College Volleyball
Team of the Year
  • Essex Ravens Football
Knobby Knudsen Female Volunteer of the Year
  • Mary Ewer
Knobby Knudsen Male Volunteer of the Year
  • Marty Kerrester
McTague Law Firm Award for Courage and Determination
  • Windsor Wildcats Women’s Intermediate BB Hockey Team
John DeNapoli Sports Community Service Award
  • Jennifer Belair – Wsr. Classic Intl. Tennis Tourney
Female Legacy Award
  • Pat Harrison
Unifor Local 444 & 2458 Male Legacy Award
  • Ed Petryshyn

 

Male Winners for the 15th Annual WESPY Awards
Dennis Fairall Track & Field Award
  • Milan Loban – Essex D.H.S. . Border City Athletic Club
Ed Jovanovski Hockey Award
  • Jean – Luc Foudy – Windsor Spitfires
Soccer Award
  • Mike Zivcic – St. Josephs H.S. / Windsor Croatia
Baseball Award
  • Jack Zimmerman – Windsor Lancers/Windsor Stars
Tim Hommel Volleyball Award
  • Pierce Johnson – Windsor Lancers
Swimming Award
  • Brendan Oswald – Windsor Aquatic Club
Gino Fracas Football Award
  • Cody Holmes – Windsor AKO Fratmen
Wrestling Award
  • Roger Li – Massey H.S. / Windsor Wrestling Club
Golf Award
  • Tyler Hurtubise – Point West Golf & C.C.
Basketball
  • Akot Aken – Kennedy Collegiate H.S.
Horseman Award
  • Gord McDonnell
Female Winners for the 15th Annual WESPY Awards
Dennis Fairall Track & Field Award
  • Karlie Moore – Sandwich S.S. / Border City Athletic Club
  • Krystalann Bechard – Tecumseh Vista Academy / Border City Athletic Club
Ed Jovanovski Hockey Award
  • Kira Juodikis – Southwest Wildcats
Softball Award
  • Rya Cowan – St. Clair College / Lasalle Athletics
Soccer Award
  • Danica Paesano – Villanova H.S. / Eastside Kickers
Tim Hommel Volleyball Award
  • Ashley Ditchfield – St. Annes H.S.
Swimming Award
  • Madelyn Gatrall – Windsor Aquatic Club
Parasport Athletics Award
  • Julia Lane – Windsor Aquatic Club
Wrestling Award
  • Selena Renaud – L’Essor Wrestling Club
Golf Award
  • Jasmine Ly – Kingsville Golf & C.C.
Basketball Award
  • Jana Kucera – St. Clair College
Gymanstics
  • Sarah Parent – Winstars Gymanstics
Figure Skating
  • Alison Schumacher – Riverside Skating Club